Sosyal Medya Reklam Tasarımı: Başarılı bir satış ile başarısız bir reklam arasındaki fark

Sosyal Medya Reklam Tasarımı: Başarılı bir satış ile başarısız bir reklam arasındaki fark

Sosyal Medya Reklamcılığı,

12 dakikaOkuma Süresi

26-05-2023

 • Sosyal medya reklamları, potansiyel müşterilerinizi etkilemek ve satışlarınızı artırmak için harika bir fırsattır. Ancak, sadece bir reklam yayınlamak yeterli değildir. Reklamınızın tasarımı da çok önemlidir. Çünkü tasarım, reklamınızın mesajını iletmek, markanızı tanıtmak ve izleyicilerinizi harekete geçirmek için etkili olmalıdır.

  Peki sosyal medya reklam tasarımı nasıl yapılır? Bu sorunun cevabını merak ediyorsanız, doğru yere geldiniz. Bu sayfada, sosyal medya reklam tasarımının neden önemli olduğunu, nasıl başarılı bir sosyal reklam oluşturacağınızı ve dönüşüm elde etmek için hangi ipuçlarını takip etmeniz gerektiğini anlatacağız. Hazır mısınız? O zaman hadi başlayalım! 

  Eğer sosyal medya reklam tasarımında profesyonel bir yardıma ihtiyacınız varsa, biz buradayız. Bize +90 850 888 6736 numaralı telefondan ulaşabilir veya çevrimiçi olarak bizimle iletişime geçebilirsiniz. Ayrıca sosyal medya reklam hizmetlerimizin listesini görmek için aşağıdaki butona da tıklayabilirsiniz!

  Haydi, beklemeyin!

  Sosyal Medya Reklam Hizmetlerimizi Keşfedin!

  Sosyal Medya Reklamlarınızın Tasarımı Neden Satışlarınızı Belirler?

  Sosyal medya reklamları, işletmenizi tanıtmak ve gelirinizi artırmak için harika bir yoldur. Ancak, sadece reklam vermek yeterli değildir. Reklamınızın tasarımı da çok önemlidir. Tasarımınız, reklamınızın amacını netleştirmek, markanızı öne çıkarmak ve kullanıcıları satın almaya ikna etmek için etkili olmalıdır.

  Reklam tasarımınızı ihmal ederseniz, reklamınızın performansını ve sonuçlarını olumsuz etkileyebilirsiniz. Reklamınızın tasarımı şunları yapabilir:

  • Reklamınızın kaydırılmasını veya görmezden gelinmesini önleyebilir veya kolaylaştırabilir.
  • Reklamınıza tıklanmasını veya atlanmasını teşvik edebilir veya engelleyebilir.
  • Reklamınızın güvenilirliğini veya itibarını artırabilir veya azaltabilir.

  Sosyal medya reklamları tasarlarken, milyonlarca potansiyel müşteriye ulaşabileceğiniz platformlarda bir vitrin oluşturursunuz. Bu platformlar size hedef kitlenizi segmentasyon, coğrafi konum, ilgi alanları ve daha fazlasına göre belirlemenize olanak tanır.

  Ancak, reklamlarınız doğru kişilere ulaşsa bile, tasarımınız onları harekete geçmeye ikna etmezse, satış yapamazsınız. Bu yüzden sosyal medya reklamlarınızın tasarımının satışlarınızı belirlediğini söylüyoruz.

  Şimdi, sosyal medya reklamlarınızı nasıl daha çekici ve dönüştürücü hale getirebileceğinize bakalım.

  Sosyal Medya Reklamlarınızı Nasıl Daha Çekici ve Dönüştürücü Hale Getirirsiniz?

  Sosyal medya reklam tasarımının neden satışlarınızı etkilediğini biliyorsunuz, peki ama hedef kitlenizi etkilemek ve onları müşterilerinize dönüştürmek için nasıl harika reklamlar tasarlarsınız?

  Size bunu yapmanın yollarını göstereceğiz.

  Sosyal medya reklamları nasıl tasarlanır: izlemeniz gereken adımlar, Reklamlarınızı tasarlamaya başlamadan önce şu üç önemli adımı atmayı unutmayın:

  • Reklam vermek istediğiniz platformları seçin. Her sosyal platform, farklı reklam formatları ve özellikleri sunar. Reklamlarınızın nasıl görüneceği ve işleyeceği konusunda bir fikir edinebilmek için hangi platformları kullanacağınıza karar vermeniz gerekir.
  • Her platformda sunulan reklam türlerini keşfedin. Her reklam platformu, reklamını yaptığınız ürüne veya hizmete bağlı olarak farklı amaçlara hizmet eden çeşitli reklam türleri sunar. Örneğin, birden fazla ürününüzü göstermek istediğinizde Facebook ve Instagram’da kullanabileceğiniz katalog reklamları vardır.Hemen hemen her platformda kullanabileceğiniz video reklamlar, ürününüzü veya hizmetinizi anlatmanız veya göstermeniz için size daha fazla alan verir. Reklamlarınızı tasarlamadan önce, hangi tür reklamları oluşturmak istediğinize karar vermek için her bir platformun sunduklarını inceleyin.
  • Reklamını yapmak istediğiniz ürün veya hizmetleri belirleyin. Belki de daha fazla satmak istediğiniz bir ürününüz vardır veya en popüler ürünlerinizden biri için özel bir indirim sunmak istersiniz. Hangi ürün veya hizmetleri tanıtmak istediğinizin nedeni ne olursa olsun, sürece başlamadan önce bunlara karar vermeniz gerekir. Bunların bir listesini yapın ve elinizin altında tutun!

  Stil rehberinizi gözden geçirin

  Stil rehberiniz, markanızın görünümü hakkında size yol gösteren bir belgedir. Reklamlarınızı oluşturmadan önce stil rehberinize bakmak iyi bir fikirdir. Sosyal medya reklamlarınız için grafik tasarıma başlarken, reklam tasarımınızın markanızı yansıtması çok önemlidir. Örneğin, lüks bir kozmetik markasıysanız, web sitenizde zarif yazı tipleri ve belirli bir renk şeması kullanabilirsiniz.

  Marka tanınırlığı oluşturmak için reklamlarınız bu stille uyumlu olmalıdır. Müşterilerin markanızdan alıştıklarından çok farklı bir şey görürlerse, hedef kitlenizi kafa karıştırabilir veya ilgilerini kaybedebilirsiniz. Sosyal medya reklamları tasarım sürecinin başında stil rehberinize göz atmak, kendi özgün marka unsurlarınızı hatırlamanıza yardımcı olur.

  Bu adımın amacı: Markanızın renk ve stil gibi özelliklerini tasarımlarınızla uyumlu hale getirin.

  İlham kaynaklarını araştırın

  En büyük rakipleriniz neler yapıyor ve reklamları nasıl görünüyor? Asla onların tasarımlarını taklit etmek istemezsiniz, ancak rakiplerinizin oluşturduğu sosyal medya reklamlarından ilham alabilirsiniz. Örneğin, rakibiniz belirli bir ürünü göstermek yerine, reklamlarında ürünü kullanan bir müşterinin yorumunu paylaşabilir.

  Bu, reklamlarınızda başka bir yaklaşım kullanmanız veya farklı bir format denemeniz için size ilham verebilir. Hangisinin daha etkili olduğunu görmek için aynı anda birden fazla reklam formatını test etmekten çekinmeyin. Örneğin, birden fazla ürünü gösteren bir katalog reklamı deneyebilir ve rakipleriniz gibi bir müşteri tanıklığı reklamı da deneyebilirsiniz.

  Rakiplerinizden ilham almak iyidir, ancak stratejilerini birebir kopyalamayın. onların sizin için işe yarayacağının garantisi yoktur!

  Bu adımın amacı: Piyasada neler olup bittiğini görün ve rakiplerinizden ilham alın.

  Reklamını yapmak istediğiniz ürünleri seçin

  Reklamını yapmakla ilgilendiğiniz ürünleri veya hizmetleri listelemelisiniz. Yapmış olduğunuz listeyi elinizin altında tutun! Bu listeyi yaptıktan sonra, her ürün hakkında detaylı bilgiler edinin.

  Aşağıda listede bulunan maddeleri araştırmak isteyeceksiniz:

  • Özel indirim (varsa)
  • Ürünün fiyatı
  • Üründe kullanılan malzemeler
  • Farklılaştırıcı satış önerileri (ürününüzde olan ama rakiplerinizde olmayan ne var)
  • Ürününüzün faydaları
  • Ürününüz hakkında ilginç gerçekler
  • Ürününüzü destekleyen ünlüler
  • Ürününüzle ilgili müşteri yorumları

  Bunlar, öğrenmeniz gereken birkaç şeydir - bu, reklam tasarımınızı ve metninizi oluşturmanıza yardımcı olacaktır. Örneğin, müşteri yorumlarını okurken, müşterilerinizden birinin ürününüzü “hayat kurtarıcı” olarak nitelendirdiğini görebilirsiniz. Bu ifade, reklam metninize eklemek için harika bir DSÖ olabilir. Ayrıca, bu size ürününüzün bir fotoğrafını tırnak içinde “hayat kurtarıcı” ile beş yıldızlı bir yorumda vurgulama fikrini verebilir.

  Reklamını yapacağınız ürün hakkında kapsamlı bir şekilde bilgi sahibi olmak, sosyal medya reklamlarınızı daha etkili ve ikna edici hale getirmenize yardımcı olacaktır.

  Bu adımın amacı: Reklamını yapmak istediğiniz ürünleri belirleyin ve bu ürünle ilgili olarak reklamınıza ekleyebileceğiniz çekici noktaları bulun.

  Vizyonunuzu göz önünde bulundurun

  Ürününüz için bir reklam tasarladığınızı düşünün. Ne görmek istersiniz? Ürününüzün bir fotoğrafı mı yoksa daha sembolik bir şey mi? Ürün hakkında çok mu konuşmak istersiniz yoksa az ve öz mü?

  Sosyal medya reklamlarınızı nasıl tasarlayacağınıza karar verirken, vizyonunuzu göz önünde bulundurmanız çok önemlidir. Ürünü tanıyor ve seviyorsunuz, bu yüzden vizyonunuz, ürününüzü en iyi şekilde sunan bir reklam yaratmanıza yardımcı olacaktır.

  Bu adımın amacı: Yaratıcılığınızı ortaya çıkarın ve aklınızdakileri paylaşın.

  Eskiz fikirleri geliştirin

  Eskiz yaparken, bir sanat eseri yaratmanız gerekmez. Sadece reklamlarınız için bazı fikirleri taslak halinde çizmek veya kroki yapmak istiyoruz. Bu adıma başlarken, seçtiğiniz reklam türlerini bir rehber olarak kullanın.

  Örneğin, birden çok ürünü gösteren bir katalog reklamına karar verdiyseniz, bunu eskizinizde göstermeniz gerekir. Bir video reklamına karar verdiyseniz, sosyal platforma bağlı olarak, videonuzun ne kadar süreceğini ve ne içereceğini de düşünmeniz gerekir. Reklam tasarımınıza karar verirken seçebileceğiniz birkaç alternatifiniz olsun diye bu eskizlerden oluşan bir koleksiyon oluşturmak istiyorsunuz.

  Örneğin, bir ayakkabı markası olduğunuzu ve ürünleriniz hakkında notlar alırken birkaç benzersiz satış teklifi belirlediğinizi varsayalım.

  • Ayakkabılarınız rahat ve dayanıklıdır.
  • Ayakkabılarınız çevre dostu malzemelerden yapılmıştır.
  • Ayakkabılarınız her tarza uyum sağlar.

  Bir ayakkabının tasarım eskizinin yanında bir ayakkabı fotoğrafı olan bir reklam eskizi çizebilir ve “rahatlık, kalite ve stil” yazabilirsiniz. Bu örnek sadece bir benzersiz satış teklifi belirlediğinizi değil, aynı zamanda ürününüzü de vurgular. En çok zamanı eskiz adımı alabilir fakat buna değer!

  Bu adımın amacı: Bazı somut fikirlerinizi kağıda dökün.

  Sosyal medya kanallarında ki reklam platformlarını inceleyin

  Tasarımlarınızın bir listesine sahip olduğunuza göre, reklam tasarımlarınızı seçtiğiniz platformlarda nasıl uygulayacağınızı görmeye başlamanın zamanı geldi. Facebook reklamlarına karar verdiyseniz , Facebook hesabınıza girin ve reklam tasarımı için farklı seçenekleri deneyin. Facebook’un sunduğu tüm reklam tasarım seçenekleriyle, muhtemelen eskizlerinizden birine uygun bir şablon veya reklam türü bulacaksınız.

  Bu adımın amacı: Ürünlerinizin reklamını yapmak için kullanmak istediğiniz platformdaki sosyal medya reklamları tasarım seçeneklerini keşfetmek.

  Reklamlarınızı tüm sosyal medya platformları için tasarlayın

  Şimdi işin eğlenceli kısmına geldik. Reklamlarınızı seçtiğiniz sosyal medya platformlarında nasıl tasarlayacağınız! Mükemmel reklamı oluşturmak için saatler harcayabilirsiniz, ancak basit olan genellikle en iyisidir. Sosyal medya reklamlarınızı nasıl daha çekici ve dönüştürücü hale getirebileceğinize dair bazı ipuçları için okumaya devam edin!

  Bu adımın amacı: Her sosyal platformda dikkat çeken ve satış yapan bir reklam yaratın.

  Sosyal Medya Reklam Tasarımı İçin 6 İpucu

  Sosyal medya için reklam tasarlarken amacınız kullanıcıları satın almaya yönlendirmektir.

  İşte sosyal medya reklamlarınızı nasıl daha çekici ve dönüştürücü hale getirebileceğinize dair birkaç ipucu.

  1. Sıradışı bir reklam yapın

  Kullanıcılar her gün bu kadar çok reklam görürken, daha önce hiç görmedikleri bir reklam oluşturmanız çok önemlidir. Bu zor bir görev gibi görünebilir ve öyledir. Ancak başarılı sosyal medya reklamlarına sahip olmak için markanız kadar özgün bir reklam yaratmanız gerekir.

  Çok stres yapmayın! Küçük adımlarla başlayın. Sıradışı bir şey yaratmak, kimsenin görmediği bir ürünü tanıtmak veya onu yeni bir açıdan sunmak anlamına gelebilir. Ve sıradışı sosyal medya reklamları tasarımı konusunda yardıma ihtiyacınız varsa , İlbars Medya size yardımcı olabilir!

  Yaratıcı reklamlarla işletmenizin büyümesine yardımcı olmak için hazır bekleyen bir sosyal medya reklam tasarımcıları ekibimiz var.

  2. Ürünlerinizin net, yüksek kaliteli fotoğraflarını kullanın

  Ürünlerinizin bulanık fotoğraflarını kullanırsanız, alıcılar için anında daha az güvenilir hale gelirsiniz. İyi aydınlatılmış, net, ayrıntılı fotoğraflar kullandığınızda kullanıcılar markanıza ve ürünlerinize daha fazla güven duyacaktır.

  Reklam panolarının bulanık olduğunu hayal edin. Bu markaya güvenir miydiniz? Muhtemelen değil. Net fotoğraflar, kullanıcılara markanızın:

  • Detaylara önem verdiğini,
  • Ürünleriyle gizleyecek bir şeyi olmadığını,
  • Müşterilere kalite sunmak için çaba gösterdiğini gösterir.

  3. Renk ve yazı tipi uyumlarını sağlayın

  Reklamlarınızda çok fazla renk veya farklı yazı tipi kullanırsanız , kullanıcılar kafası karışabilir ve potansiyel olarak onları kaybedebilirsiniz. Stil rehberinizde uyumlu renkleri ve yazı tiplerini kullanın. Renkler söz konusu olduğunda, iki ila üç arasında kalmak isteyeceksiniz ve yazı tipleri söz konusu olduğunda, basit bir reklam için genellikle iki tanesi yeterlidir.

  4. Logonuzu kullanın

  Kullanıcılar markanızı tanısın ya da tanımasın, logonuzun reklamlarınızda yer alması şunları sağlayabilir

  • Yeni şirketlerde marka farkındalığı yaratmaya yardımcı olur,
  • Kullanıcıların popüler veya tanınmış markaları fark etmesine yardımcı olur.

  5. Video reklamları 15-30 saniye arasında tutun

  Sağlanan bir çalışmada , Facebook video reklamlarının en fazla dönüşümü videoların uzunluğu 15-30 saniye arasında olduğunda elde ettiği bulundu.En çok dönüşüm sağlayan video reklam uzunlukları 15-20 saniye ve 21-30 saniye.

  6. Tüm reklamlarınızı marka tutarlılığına dikkat edin

  Her bir reklamın stil rehberinize uyduğundan emin olmanız gerektiğinden bahsetmiştik, ancak her bir reklamınızın da birbiriyle uyumlu olması aynı derecede önemlidir. Kullanıcılar, reklamlarınızdan birine bakmalı ve bunun şirketinize ait olduğunu anlamalıdır. Bu nedenle, tüm reklamlarınız benzer öğelere sahip olmalı ve markanızı güçlendirmek ve ürünlerinizi satmak için işbirliği yapmalıdır.

  Sosyal medya reklam tasarımı konusunda profesyonel bir yardıma mı ihtiyacınız var?

  Sosyal medya reklam tasarımı konusunda zorlanıyorsanız üzülmeyin, İlbars Medya size yardım etmek için hazır! Bir işi yönetmek ve pazarlamak kolay bir iş değildir. Özellikle pazarlama çok yönlü ve dinamik olduğunda.

  İşinizi başarıyla yürütmek için, sosyal medya reklamlarınızı tasarlamanıza, sosyal varlığınızı geliştirmenize ve daha fazlasına yardımcı olacak tam hizmetli bir pazarlama şirketiyle çalışmak en iyisidir.

  Sosyal medya reklamlarınızı nasıl daha çekici ve dönüştürücü hale getirebileceğinize dair daha fazla ipucu almak istiyorsanız, İlbars Medya ile online iletişime geçin veya +90 850 888 6736 numaralı telefondan bizi arayın!

Diğer Yazılarımız

Webtasarım, Grafik tasarım, Yazılım ve dijital pazarlama hakkında her zaman öğreniyor ve öğrendiklerimizi paylaşıyoruz.

Sosyal Medya Reklam Tasarımı: Başarılı bir satış ile başarısız bir reklam arasındaki fark

Sosyal Medya Reklam Tasarımı: Başarılı bir satış ile başarısız bir reklam arasındaki fark

26-05-2023

Sosyal medya reklamları, potansiyel müşterilerinizi etkilemek ve satışlarınızı artırmak için harika bir fırsattır. Ancak, sadece bir re...
~ 12 dakika Okuma Süresi
Müşterilerinizi Nasıl Bağlarsınız? 2023 Yılının En Etkili Stratejileri

Müşterilerinizi Nasıl Bağlarsınız? 2023 Yılının En Etkili Stratejileri

20-05-2023

Müşteriyi elde tutma, sadık müşterilerin sayısını artırma, var olan müşterilerden daha çok gelir elde etme ve rakiplerinin gerisinde b�...
~ 15 dakika Okuma Süresi
Sosyal Medya Yönetimi Nedir? (Rehber)

Sosyal Medya Yönetimi Nedir? (Rehber)

26-04-2023

Sosyam Medya Yönetimi tanımı : Sosyal medya yönetimi, çevrimiçi varlığınızı sos...
~ 24 dakika Okuma Süresi
Marka Yönetimi Nedir? & 4 Etkili Marka Yönetimi Taktiği

Marka Yönetimi Nedir? & 4 Etkili Marka Yönetimi Taktiği

19-04-2023

Marka yönetimi tanımı : Pazarlamada marka yönetimi, bir şirketin kimliğini ve itibar...
~ 4 dakika Okuma Süresi
Web Tasarım Neden Önemlidir?

Web Tasarım Neden Önemlidir?

12-04-2023

İnternet sitenizi tanımaları için sadece 15 dakika verilseydi, insanların yüzde 66'sı sade ve basit bir şey yerine güzel tasarlanmış bir...
~ 12 dakika Okuma Süresi
Google Benzer Kitleleri Kaldırıyor: İşte Bilmeniz Gerekenler

Google Benzer Kitleleri Kaldırıyor: İşte Bilmeniz Gerekenler

08-04-2023

Google kısa süre önce Reklam platformunun Benzer Kitleleri kullanımdan kaldıracağını ...
~ 5 dakika Okuma Süresi
Doğru Anahtar Kelimeleri Seçmek Için 5 İpucu

Doğru Anahtar Kelimeleri Seçmek Için 5 İpucu

28-03-2023

Arama motoru optimizasyonu (SEO) için Doğru anahtar kelimeleri ve anahtar kelime öbeklerini seçmek, arama motoru optimizasyonu (SEO)’da başa...
~ 2 dakika Okuma Süresi
SSL Sertifikası Google Arama Trafiği Için Neden Önemli?

SSL Sertifikası Google Arama Trafiği Için Neden Önemli?

18-10-2022

SSL sertifikasını; Google, arama trafiği için neden önemli kıldı ? Geçtiğimiz birkaç yıl içinde, hangi sitelerin arama motorund...
~ 3 dakika Okuma Süresi