Web Tasarım ve Dijital Pazarlama ile ilgili Sık Sorulan Sorular
  • Sık Sorulan Sorular

    Web Tasarım ve Dijital Pazarlama ile ilgili bazı sorularınız olabileceğini anlıyoruz. Bu hızlı Soru-Cevap, birçok temel konuyu kapsar. Başka sorularınız varsa, bize ulaşmaktan çekinmeyin.

SEO ajansı, bir şirketin web sitesini çevrimiçi daha görünür hale getirmek için optimize eder. Bunu genellikle SEO olarak adlandırılan Arama Motoru Optimizasyonu olarak bilinen bir süreçle yaparlar . Ajans, bir arama motoruna daha çekici gelmesi için bir işletmenin web sitesinde hem tasarım hem de içerik değişiklikleri uygular. Bir site ne kadar optimize edilirse, arama motorlarının (Google, Yandex veya Bing gibi) ilk sayfasında sıralanması daha olasıdır. Bir ajans ayrıca, potansiyel müşterilere görünürlük kazanmanıza yardımcı olmak için içeriklerinizde kullanılacak en iyi kelimeleri veya kelime öbeklerini belirlemenize yardımcı olur.
Web siteleri için standart geliştirme süreleri genellikle 6 ila 8 hafta arasında değişir. Ancak bu, entegre etmek istediğiniz içerik miktarına, web site özelliklerine, üçüncü taraf entegrasyonlarına ve arama motoru optimizasyonu düzeyine bağlıdır . Genellikle web sitesi büyüdükçe, tüm içeriğin geliştirilmesi ve yayınlanması daha fazla zaman alır.
Evet! Google, daha fazla müşteriye ulaşmanıza, hem yerel hem de global olarak reklam vermenize ve doğru zamanda doğru kişilere ulaşmanıza olanak tanır. Müşteriler zaten ürün veya hizmetinizi arıyor. Google'da reklam yayınlamak, daha görünür olmanıza yardımcı olur. Ayrıca, nispeten küçük bir bütçeniz olsa bile, reklam vermeniz gereken minimum tutarda sınır olmadığından, çok az riskli reklamlarla deneme yapabilir ve sonuçları günler veya haftalar boyunca ölçebilirsiniz.
Evet! Oluşturduğumuz her site duyarlı ve harika görünecek ve herhangi bir cihazda (masaüstü bilgisayarlar, akıllı telefonlar ve tabletler) iyi çalışacak şekilde tasarlanmıştır.
İlk olarak, temel site yapısını veya site haritasını oluşturmak için ekibinizle işbirliği yapacağız. Ardından, tüm içeriği site haritasına göre düzenlemek için sizinle birlikte çalışacağız. Her sayfa için içerik yazma veya içeriği düzenleme konusunda yardıma ihtiyacınız varsa , bu konuda da yardımcı olabiliriz.
Oluşturduğumuz web sitelerinin çoğu, her müşteri için özel olarak tasarlanmıştır. Zaman zaman, özel bir web sitesi daha uzun bir süre boyunca tasarlanırken, müşteri geçici bir web sitesini çok hızlı bir şekilde kurmak istiyorsa, şablonlu bir tasarım kullanacağız.
İnternet üzerinden satış yapsanız da yapmasanız da, dijital varlığınız işinizin başarısı için kritik öneme sahiptir. Web tasarıma yatırım yaparak doğrudan ticari geleceğinize yatırım yapmış olursunuz.
Genel terimler için sıralama yapma yeteneğimiz var, ancak genel terimlerin oldukça rekabetçi olduğunu bilmelisiniz. Çoğu zaman, bu kadar geniş bir terim için sıralama elde etmek için gereken zamana ve kaynaklara dayanarak bunları sıralamak son derece maliyetli olacaktır. Geniş terimlerin peşinden gitmememizi tavsiye etmemizin bir başka nedeni de alaka düzeyidir. Şanlıurfa'da bir Klima şirketiyseniz, İstanbul'dan gelen trafik muhtemelen işinizle o kadar alakalı değildir. İşletmenizin yeri ile ilgili terimlerin peşinden gitmek daha uygun maliyetlidir. Daha uzun kuyruklu anahtar kelimeler (üç veya daha fazla kelimeden oluşan anahtar kelimeler) genellikle daha incelikli bir amaç gösterir. “KLİMA” kelimesini arayan biri, fiyatları araştırıyor, konuyla ilgili bir araştırma makalesi yazıyor veya sektör hakkında daha fazla şey öğrenmeye çalışıyor olabilir. Diğer tarafda, "Yakınımdaki KLİMA onarımı" için arama yapan biri muhtemelen onlara servis verecek birini arıyordur. İkinci durum daha az arama hacmiyle sonuçlansa bile, daha yüksek tıklama oranlarına ve nihayetinde sizin için daha fazla iş yapılmasına neden olabilir.
SEO bir gecelik bir strateji değildir. Genellikle bir maraton olarak anılır. İlk birkaç ay, arama motoru örümceklerinin bu değişiklikleri taraması ve dizine eklemesi için zaman tanırken, sayfa içi, teknik ve içerik güncellemeleri yapmaya adanmıştır. Web sitenize, gerektirdiği iş miktarına ve arama motoru örümceklerinin tarama sıklığına bağlı olarak, yeni sıralamalar görmeye başlamak genellikle 3-6 ay sürer.
SEO, arama motorlarının web sitenizi daha iyi taramasını ve dizine eklemesini sağlar. Bu, insanların markanız, hizmetleriniz ve ürünleriniz hakkında bilgi bulmasına yardımcı olur. SEO, özellikle ürün ve hizmetlerine trafik çekerken arama motorlarında rakiplerinin üzerinde yer almak isteyen işletmeler için önemlidir.
Doğrudan trafik, başka bir web sitesinden, organik veya sosyal medyadan gelmek yerine, URL'yi tarayıcılarına yazarak web sitenize gelen web sitesi ziyaretçilerinden oluşur.
Geri bağlantılar (veya gelen bağlantılar), bir web sitesi diğerine bağlandığında oluşturulan bağlantılardır. Başka bir site sizin sitenize link veriyorsa, o site size geri bağlantı veriyor.
Organik trafik, Google veya Bing gibi arama motorlarından gelen ücretsiz trafiktir. Organik trafik, bir kullanıcının organik arama yaptıktan sonra sitenize tıklamasının sonucudur.
SEO, bir web sitesinin sayfalarında farklı optimizasyon teknikleri kullanarak çalışır. Bu öncelikle anahtar kelime araştırması yaparak, içerik düzenlemeleri yaparak ve gelen bağlantılar kazanarak yapılır.
İçerik pazarlaması , hedef kitlenizi çekmek, sitede tutma ve sonunda müşterilere dönüştürmek için içerik oluşturmayı ve dağıtmayı içeren bir tür gelir sağlayan pazarlama yöntemidir.
İçerik pazarlama hizmetleri, işletmenizin hedeflerine ulaşmak için tasarlanmış bir içerik pazarlama stratejisi oluşturmayı ve çeşitli içerik türlerini üretmeyi, tanıtmayı ve izlemeyi içerir .
Sosyal medya reklam hizmetleri, marka farkındalığını, etkileşimi, takipçileri ve hatta satışları artırmak için markanızı Facebook, Instagram ve Twitter gibi sosyal medya ağlarında tanıtan hizmetlerdir.
Sosyal medya reklam hizmetlerinin fiyatları, sosyal medya platformu, sosyal medya ajansı ve reklam harcaması dahil olmak üzere çeşitli faktörlere bağlıdır. Tipik olarak, işletmelerin aylık 500 ila 1.000.000 TL arasında bir reklam harcaması olacak ve ardından sosyal medya reklam hizmeti için ajanlara ayda 2.500 ila 25.000 TL arasında yatırım yapacaktır.
Eski adı Google AdWords olan Google Ads, Google'ın çevrimiçi reklamcılık platformudur. İşletmelerin, Google Görüntülü Reklam Ağı aracılığıyla Google arama sonuçları sayfalarına ve diğer birçok sayfaya reklam yerleştirmesine olanak tanır.
Profesyonel bir Google reklamcılık şirketi, reklam harcamanızdan en iyi şekilde yararlanmanıza, zamandan tasarruf etmenize ve kampanyalarınızın sonuçlarını iyileştirmenize yardımcı olabilir. Siz işinizin diğer yönlerine odaklanırken Google Ads ile anlamlı sonuçlar elde etmenizi sağlayacak uzmanlığa ve kaynaklara sahipler.
Özel bir web uygulaması geliştirmek için, proje gereksinimlerinin ortaya çıkarılmasını ve proje geliştirmenin planlanmasını içeren derin araştırma ve iş analizi yapmanız gerekir. Ana işlevi tanımladıktan sonra, siz ve teknoloji ortağınız gerekli teknoloji yığınını seçersiniz. Ardından, UX/UI tasarım ve geliştirme sürecini başlatabilirsiniz.
Web sitesi tasarımı ve geliştirmesi, harika görünen ve hissettiren ve en iyi şekilde çalışan bir web sitesi oluşturma sürecidir. Harika bir web sitesinin arama motoru sonuçlarında daha üst sıralarda yer alması, daha fazla ziyaretçi çekmesi ve nihayetinde daha fazla gelir elde etmesi daha olasıdır. Yatırım getirinizi en üst düzeye çıkarmak için, yeni web sitenizin iş hedeflerinizi tam olarak karşılamasını sağlamak için veriye dayalı bir strateji sağlayacak profesyonel bir web tasarım ajansıyla ortaklık kurmak faydalıdır.
Markalaşma, yalnızca reklamdan daha fazlasını içeren bir pazarlama şeklidir. Potansiyel müşterilere, ürün veya hizmetlerinizi keşfetmeleri için benzersiz bir başlangıç noktasıdır. Müşterilerin neyi temsil ettiğinizi görmesi ve bu değerlerle bağlantı kurması ne kadar kolaysa, size güvenmeleri, ürünlerinizi veya hizmetlerinizi satın almaları o kadar olasıdır. Bu nedenle, tanınabilir ve değer verilen bir markaya sahip olmak, işletmeler için son derece güçlü bir varlıktır. Her dijital pazarlama stratejisinin merkezinde olması gereken bir varlıktır.
Başarılı bir marka, kapsamlı tüketici ve rakip araştırmasının sağlam temelleri üzerine kuruludur. Bu bilgilerle, anlamlı bir bağlantı kurmak için uygun mesaj, tasarım, ifade tonu ve stille bir marka stratejisi geliştirmek için iyi bir başlangıçtasınız. Bir kez kurulduktan sonra, bilinirliği en üst düzeye çıkarmak ve güven oluşturmak için markalaşmanın tutarlı kalması gerekir.
Platform seçimi, profil optimizasyonu, organik sosyal medya içeriği oluşturma, topluluk yönetimi, itibar yönetimi ve etkileyici pazarlama dahil olmak üzere çok çeşitli sosyal medya hizmetleri sunuyoruz.
Geleneksel pazarlama, bugün bildiğimizden çok farklı bir canavardı. Her şey, işletmelerin mesajlarını kitlesel bir izleyici kitlesine yayınlaması ve bir kısmının kalıcı olmasını ummasıyla tek yönlü iletişimle ilgiliydi. Ancak dijital sosyal medya bunların hepsini değiştirdi. Artık müşterilerinizle iki yönlü bir konuşma yapmak, ilişkiler kurmak ve onlarla daha önce hiç mümkün olmayan bir şekilde etkileşim kurmak mümkün. Sosyal medya pazarlaması artık büyük veya küçük herhangi bir işletme için önemli bir araçtır. Dünya çapında Instagram, Facebook ve YouTube gibi sitelere dağılmış 2,8 milyardan fazla aktif sosyal kullanıcıyla, göz ardı edilemeyecek çok geniş bir kitle var. Ancak potansiyel müşterileri yakalamanın ve satışları artırmanın ötesine geçer; sosyal medya pazarlaması aynı zamanda sosyal kanıt geliştirmekle ilgilidir. Sosyal kanıt, insanların bir ürün veya hizmete başkalarının onu kullandığını ve bundan keyif aldığını gördüklerinde güvenme olasılıklarının daha yüksek olduğu fikridir. Bu, özellikle marka bilinirliği oluşturmaya ve kendilerini rekabetçi bir pazarda kurmaya çalışan küçük işletmeler ve yeni başlayanlar için önemlidir. Tüketicilerin %95'inin satın almadan önce çevrimiçi incelemeleri okuduğu bir dünyada, sosyal kanıt her zamankinden daha önemli. Kitlenizle düzenli olarak etkileşim kurduğunuz ve değerli içerikler sağladığınız aktif bir sosyal medya varlığınız varsa, potansiyel müşteriler sizin zamanlarına ve paralarına değen bir işletme olduğunuzu görebilirler. Hizmetlerinizi kullanma veya ürünlerinizi satın alma olasılıkları daha yüksek olacak ve ayrıca sizi başkalarına tavsiye etme olasılıkları da daha yüksek olacaktır.
Başarılı sosyal medya kampanyalarımızın formülü, orijinal ve müşterilerimizin marka stratejileriyle tutarlı, yüksek kaliteli, paylaşılabilir içerikler üretmektir. Ürettiğimiz her gönderi, hedef kitlenizi çekmek amacıyla hedeflerinize ve stratejinize dayalıdır. Yaratıcılığı estetik açıdan hoş tutarken sosyal medyanıza tam olarak doğru tonu veriyoruz. Marka yönergelerinize bağlı kalacağız ve pazarlama stratejisinin, marka mesajının her platformda değişebileceğini anlıyoruz, dolayısıyla her platformun hedef kitlesine ve amacına uyum sağlayacağız. Birden fazla platformda tutarlı bir şekilde yüksek kaliteli içerik üretme ve sosyal medya pazarlama çabalarınızın markanız için etkili bir şekilde çalışmasını sağlayan bir içerik takvimi geliştirme bilgi birikimine sahibiz.
Diğer ajansların olabildiğince çok gönderi üretmeye ve yayınlamaya odaklandığını görmüş olabilirsiniz. Diğer ajanslar genellikle, alakalı kalmak ve ilgi çekmek için sürekli olarak sosyal medyada paylaşım yapmanız gerektiği izlenimi altında hareket eder. Bununla birlikte, çoğu zaman, her gönderi aynı birkaç kişi (takipçilerin %1-%2'si) tarafından tekrar tekrar görülüyor - bu da etkili değil ve marka yorgunluğuna yol açabiliyor. Biz tam tersini yapıyoruz. En iyi sonuçları verecek ve marka hedeflerinize ulaşacak bir amaçla daha düşük sıklıkta, daha yüksek kaliteli, strateji odaklı içerik oluşturuyoruz. Facebook ve Instagram'ın algoritmasına (ve diğer algoritmalara) göre, bir marka çok az etkileşimle çok paylaşım yapıyorsa, içeriği haber akışlarında giderek daha az kişiye gösterilecektir. Tutarlı düşük katılım = gösterimlerde ve erişimde tutarlı düşüş. Her sosyal medya gönderisi, markanızın ve iletişim stratejinizin bir yansımasıdır. Marka güveni ve inanılırlığı oluşturmak ve istenmeyen kriz iletişim sorunlarından kaçınmak için her şeyi dikkatle hazırlıyoruz. Birçok ajans, çok az özelleştirmeyle veya hiç özelleştirme olmadan gönderileri kanallar arasında çoğaltır. Farklı kullanıcılar her birinden farklı bir deneyim beklediğinden, bu son derece zararlı bir taktik olabilir. Sosyal medya sayfalarınız, kullanıcıların sunduklarınızı araştırması için ekstra bir kanal görevi görür — bu kullanıcıların aradıklarına hitap eden net, iyi planlanmış içeriğe sahip olduğunuzdan emin olmak, bir müşteri yolculuğu için hayati önem taşır.
Kullanıcılar, markaların ve şirketlerin sosyal medyada tıpkı diğer insanlar gibi davranmasını beklemeye başladı. Müşteri hizmetleriyle ilgili sorunlara hızlı yanıtlar almayı, sorularının yanıtlanmasını ve marka hakkında gönderi paylaştıklarında veya markayı etiketlediklerinde doğrudan onaylanmayı bekliyorlar. Sosyal medya, şirketlerin müşterileriyle etkileşim biçimini değiştirdi ve bu trendlerin zirvesinde kalmak, rekabette önde olmak için önemlidir. Buna ek olarak, sohbetler aradığınız ve diğer insanların içerikleriyle etkileşime geçtiğiniz dış etkileşim kavramı, markanızın adını özgün ve etkili bir şekilde duyurmanın çok güçlü bir yoludur. Hedef kitlenizle kişisel olarak bağlantı kurmak için bir strateji oluşturmak, başarılı bir dijital pazarlama stratejisi için hayati önem taşır.
Tahmin edebileceğiniz gibi, bu büyük ölçüde değişebilir. Ancak genel olarak, markalar sosyal medya pazarlama hizmetlerimize geçtiğinde, etkileşim sonrası ve erişimde anında iyileşmeler görüyoruz. Potansiyel müşteri veya gelir elde etmeye daha fazla odaklanan markalar için, dönüşüm hunisinin en altındaki promosyonlara odaklanmadan önce genellikle etkileşim ve hedef kitlenizi oluşturmak için zaman ayırmayı savunuruz.
İlbars Medya'nın müşterilerimiz için harika sonuçlar elde etmesinin birkaç nedeni var:
  • Stratejik uyumla başlıyoruz ve hedef kitlenize doğru marka mesajıyla iletişim kurduğumuzdan emin oluyoruz.
  • Marka bilinirliği ve güveni oluşturmanız ve aynı zamanda etkileşim ve satış hedeflerinize ulaşmanız için çoğu ajanstan daha düşük sıklıkta, daha yüksek kaliteli içeriğe odaklanıyoruz.
  • Son derece veri odaklıyız, bu nedenle bir şey iyi çalıştığında daha da iyi sonuçlar almak için eğiliriz.
  • Genel sosyal medya harikalığımıza ek olarak, ajansımız hakkında bizi ekibiniz için harika bir ortak yapan birkaç şey var: uygunluğumuz, şeffaf raporlamamız ve ekibinizin bir uzantısı olma taahhüdümüz. Ayrıca kendimizi sizin başarınıza adadık ve bu başarının gerçekleştiğini görmek için çalışmaya hazırız.

Google Ads şirketleri, işletmelerin markalarını, ürünlerini veya hizmetlerini tanıtmak için Google Ads'ü kullanmalarına yardımcı olur. Bir reklam stratejisi oluşturabilir, reklamlar ve açılış sayfaları oluşturabilir, kampanyaları yönetebilir, reklamları test edip optimize edebilir ve sonuçları izleyebilirler. Google arama ağı reklamları, görüntülü ağ reklamları, yeniden pazarlama reklamları, Google Alışveriş reklamları ve daha fazlasıyla çalışabilirler. Bazı Google Ads ajansları, resmi Google İş Ortağı ajansları olarak sertifikalandırılmıştır.