Arama motoru optimizasyonu (SEO) için Doğru anahtar kelimeleri ve anahtar kelime öbeklerini seçmek, arama motoru optimizasyonu (SEO)’da başarıyı yakalamak en önemli adımlardan birisidir. Sitenize gelen trafiği artırmak bir önceliktir, ancak doğru kitleyi çekmek bir zorunluluktur. Hedef pazarınızla bağlantı kurmak için en etkili anahtar kelimeleri seçmek zaman ve araştırma gerektirebilir, ancak sonuçlar buna değecektir.

Doğru anahtar kelimeleri seçmenize yardımcı olacak 5 ipucu

1. MÜŞTERİ GİBİ DÜŞÜNÜN

Hedef kitlenizi belirleyin ve anahtar kelime listenizi oluştururken kendinizi bir müşterinin yerine koyun. Kendinize ‘Bu ürünlerden veya hizmetlerden birini bulmak isteseydim, Google’a ne yazardım?’ Ayrıca, ürün ve hizmetlerinizi ararken kullanacakları kelime öbekleri hakkında fikir edinmek için arkadaşlarınız, aile üyeleriniz ve hatta mevcut müşteriler gibi diğer kişilere de danışabilirsiniz.

2. RAKİPLERİNİZİ İNCELEYİN

Ana rakiplerinizin bir listesini yapın ve hangi anahtar kelimeleri hedeflediklerini görmek için web sitelerine gidin. Hedefledikleri anahtar kelimeleri belirlemeye yardımcı olmak için içeriklerini okuyun ve meta etiketlerini görüntüleyin. Rakiplerinizin anahtar kelimelerine bakmak, yalnızca unutabileceğinizi görmenize yardımcı olmakla kalmaz, aynı zamanda fikir listenizi genişletmenize de yardımcı olur.

3. UZUN KUYRUKLU ANAHTAR (LONG TAIL SEO) KELİMELERİNİZİ ANLAYIN

Uzun kuyruklu anahtar kelimeler üç veya daha fazla kelimenin birleşimidir. Uzun kuyruklu anahtar kelimeler daha düşük arama hacimlerine sahip olma eğilimindeyken, genellikle daha alakalı trafik çeker, genellikle daha az rekabetçi ve sıralaması daha kolaydır. Ürününüzü veya hizmetinizi belirtmenize yardımcı olan uzun kuyruklu anahtar kelimeler seçin.

4. ANAHTAR KELIME ANALİZ ARAÇLARINI KULLANIN

Google Ads kullanıyorsanız, anahtar kelimelerinizi araştırmak için anahtar kelime araçlarını kullanabilirsiniz. Bu araçlar ile anahtar kelime hacmi ve eğilimleri, anahtar kelime rekabeti, benzer anahtar kelimeler ve daha fazlası hakkında veri toplayabilirsiniz.

5. SONUÇLARI ANALİZ EDİN

Anahtar kelimelerinizi seçtikten sonra bunları izlemeyi ve sonuçları analiz etmeyi unutmayın. Rakiplerinizin kullanıyor olabileceği yeni anahtar kelimelerle birlikte genellikle trend olan anahtar kelimeler veya kelime öbekleri vardır.

Anahtar kelimelerinizi mümkün olan her yerde kullanmayı unutmayın! Anahtar kelimelerinizi blog yayınlarına, sosyal medya yayınlarına, meta etiketlere ve web sitenizin içeriğine ekleyin. İçeriğinizde ne kadar çok anahtar kelime kullanırsanız, hedef kitlenizin sizi bulması o kadar kolay olur.

Yazı hakkında görüşlerinizi belirtmek istermisiniz?